Da li ste znali da mužjak kraljevskog pingvina izdržava polarnu hladnoću dva mjeseca kako bi zaštitio jaja svojih mladunaca? Jaja čuva na svojim rožnatim nogama, a pokriva ih krilima. Za svo to vrijeme on ništa ne jede pa većina njih izgubi i do 12 kilograma, što je gotovo trećina njihove ukupne težine. Kada mladunci dođu na svijet, mužjak je taj koji ih prvi nahrani i to tečnošću iz svoga želuca. Tek tada majka dolazi da preuzme brigu o njima, a mužjak odlazi da se nahrani i odmori.
Da li ste znali da amazonski crveni mravi kradu larve drugih mrava koje posle drže u zarobljeništvu kao robove? Mravi robovi grade gnijezda i skupljaju hranu za crvene mrave. Amazonski crveni mravi znaju samo da se bore, pa njihov opstanak u potpunosti zavisi od mrava robova.
Da li ste znali da se rika lava može čuti i na udaljenosti od 8 kilometara? Ona upozorava uljeze i istovremeno signalizira članovima čopora gdje se nalazi njihov vođa.
Da li ste znali da prosječni dušek za spavanje sadrži u sebi oko 6 miliona grinja? Grinje se hrane sa sljuštenim ćelijama kože i peruti. Njihov izmet ima snažno alergeno dejstvo. Ljudsko tijelo u prosjeku odbaci oko jedan i po gram kože dnevno, što je dovoljno da se nahrani, pod idealnim uslovima, oko milion grinja.
Da li znate ko su rekorderi životinjskog svijeta u najkraćoj i najdužoj trudnoći? Rekord u najkraćem periodu trudnoće drži američki oposum čija ženka mlade rađa 12-13 dana poslije začeća. Trudnoća najduže traje kod azijskog slona – čak 608 dana, što je više od 20 mjeseci!.