Stigla nam je jesen. Iz kratkih rukava skočili smo u veste, jakne i kapute. Poznajem ljude koji kod kuće već naveliko griju, a ja ozbiljno razmišljam o tome da budem prva u Zagrebu koja je obukla zimsku jaknu, kapu i šal!
Priroda se mijenja, sve miriše na jesen. Tipično za jesenski period godine je puno vlage u zraku, oblačno i prohladno vrijeme s vjetrom i manje sunca. Priroda se priprema za hibernaciju, napaja zemlju i pomaže raslinju da odbaci listopadno zelenilo.
Jesen se događa i u nama samima, u našoj prirodi. U Kini se tradicionalno vjeruje kako su naša tijela mali svjetovi koji sadrže sve elemente i energije koje nalazimo u svome okolišu s kojim smo međusobno u potpunosti povezani. Prema tradicionalnoj kineskoj medicini različiti dijelovi našeg tijela, jednako kao i zemlja oko nas, sačinjena je od energija pet elemenata: metal, drvo, voda, vatra i zemlja. Svaki naš organ je povezan sa specifičnim elementom, kao i određena emocija, boja, okus i druge energetske karakteristike. Četiri godišnja doba također odgovaraju različitim elementima.
Kako dani postaju kraći i hladniji priroda nas podsjeća da je zima iza ugla i da se za nju moramo pripremiti. Upravo zbog toga našem je tijelu potrebna promjena kako bi se najbolje prilagodilo promjenama koje ga okružuju. Prema našim običajima, u ovo vrijeme pripremamo zimnicu, kupujemo i pripremamo hranu koja nas grije. Oblačimo se toplije, pokrivamo gole dijelove tijela i manje vremena provodimo vani, u prirodi.
Možemo primijetiti da se osjećamo tužnima, možda zbog „žalosti“ za završetkom ljeta i toplih dana. Postajemo više podložni prehladama zbog učestalih vjetrova i hladnoće. Nerijetko opažamo da nam je kosa suha, gubi sjaj i rijedi se. I koža nam postaje suha, baš kao i biljke i lišće u ovo doba godine.
Da bismo se tijekom jeseni i zime zaštitili od bolesti i izbjegli akutna (katkad i kronična) stanja organizma, vrijeme je za početak pripreme našeg tijela za nadolazeće mjesece. Četiri najvažnija koraka koja nam u tome najviše mogu pomoći su: prehrana, čišćenje, njega i fizička aktivnost.
PREHRANA
Pravilan pristup prevenciji prehlada, zatvora, umora i depresije, kao najčešće zdravstvene izazove koje povezujemo s početkom jeseni je birati lokalnu i sezonsku hranu koja je u ovom periodu najčešće ona koja nas grije.
Doba jeseni, prema tradicionalnoj kineskoj medicini pripada elementu metala. Kada je u ravnoteži metal nam omogućuje da budemo dobro organizirani, fokusirani i produktivni. Stoga trebamo pripremati i jesti hranu koja će nam dati energiju da bi uspješno napredovali u hladnijoj sezoni. Preporučljivo je da se obrok sastoji od sezonskog povrća, kao što je buča, poriluk, paprika, zelje i slično s puno svježe salate pripremljene s jabučnim octom, limunom ili limetom, kad je god moguće. Dobro je obrok obogatiti ukiseljenim povrćem kao što su zelje, cikla, paprika, masline i slično. Tople juhe, miso juhe i razna variva izvanredna su za ovaj dio godine. Ukoliko se između obroka piju svježe cijeđeni sokovi od povrća i voća za prirodno podizanje imuniteta i obranu od prehlada i gripa naše će tijelo biti ne samo grijano, već i opskrbljeno potrebnim enzimima neophodnim za nesmetane funkcije organizma. Svježe cijeđeni sokovi, naročito od zelenog, žutog i narančastog povrća i voća, ujedno su i izvanredni čistači nagomilane sluzi u tijelu koja je u velikom broju slučajeva odgovorna za brojne upale organizma (koja nastaje zbog prehrane koja se pretežito zasniva na ugljikohidratima, životinjskim bjelančevinama i prerađenom hranom).
U ovom periodu preporučljivo je jesti sezonsko voće, kao što su: šljive, grožđe, limune, limete, grejp, naranče, mandarine te drugo dostupno sezonsko voće.
Mudro je prehranu upotpuniti superhranom koja nam je dostupna u prodavaonicama zdrave hrane, a za ovaj period naročito bih preporučila ljekovite gljive.
Izbjegavati prejedanje, procesiranu hranu, pušenje i duhanski dim.
EMOCIONALNO I PARAZITNO ČIŠĆENJE
Jesen se odnosi na tugu. Ako previše tugujemo možemo opteretiti pluća i debelo crijevo. Ne smijemo se boriti s vlastitim osjećajima ili ih pokušati potisnuti, već si moramo dopustiti vrijeme da procesiramo tugu i pustimo je da ode.
Općenito je potrebno u ovom periodu više se družiti i baviti se nekom aktivnošću ili sportom kako bi podigli nivo serotonina i osjećali se što više ispunjenima i sretnima.
Vježbanjem ujedno štitimo zdravlje crijeva i jačamo pluća.
Protokolom čišćenja organizma od parazita oslobađamo tijelo od parazita koje pokupimo tijekom vremena iz hrane i okoline. S obzirom da je jesen doba pojačanog depresivnog stanja, u tom je smislu svakako preporučljivo podvrgnuti se protokolu čišćenja od parazita zbog činjenice da su određeni paraziti u mozgu odgovorni za depresiju. Kako bi smanjili stres organizma i tijela, protokol čišćenja organizma od parazita preporučljivo je raditi dva do tri puta godišnje.
KOD ISUŠIVANJA
Baš kao što se lišće na drveću suši i opada tako i naša koža i kosa u jesen gubi vlagu i opada. Kao posljedica prirodne promijene možda ste primijetili da ste žedniji te da vam je koža lica i tijela postala grublja, da zateže ili da puca. Uslijed dehidracije kože, bore mogu postati izraženije. Pod utjecajem hladnog vjetra, izloženi dijelovi tijela – lice, usne i ruke se isušuju i može se javiti crvenilo kože i ekcemi. Kosa gubi sjaj, rijedi se i često je naelektrizirana. Sve je to tipično za jesen i zimu uslijed utjecaja hladnih i vlažnih vremenskih uvjeta.
Prevencija
Idealno je pripremi tijela za jesen pristupiti nekoliko mjeseci ranije, još na početku ljeta. Tada se započinje s njegovanjem iznutra, odnosno pravilnom prehranom i oralnim tretmanom ulja bogatih omega masnim kiselinama, koja bi trebala trajati najmanje 3 mjeseca. Najbolji se rezultati postižu kada kontinuirano pomažemo svome tijelu i duši, tijekom čitave godine kako bismo imali manju mogućnost razvijanja bilo kakvog akutnog zdravstvenog stanja pa tako i suhe kože i kose. Najčešća ulja koja povezujemo sa zdravljem kože i kose su ulje boražine (Borago officinalis) i noćurka (Oenothera biennis). I kvalitetno bi se riblje ulje, kao jedan od najvažnijih i nužnih dodataka prehrani, trebalo uzimati tijekom cijele godine kako bi zaštitili svoje zdravlje pa tako i kožu i kosu učinili ljepšom i mladenačkom.
Hrana
U vidu hrane koja pomaže stvoriti više vlage u tijelu evo nekih smjernica: mrkva, špinat, krastavci (ova je kombinacija odlična i kao svježe pripremljen sok), rakovi, školjke, plava riba, bademi, jaja i alge. Treba izbjegavati previše zasoljena, gorka i aromatična jela.
Njega tijela
Tijelo je potrebno njegovati svakodnevnim nanošenjem hranjivih i hidratantnih ulja u obliku uljnih mješavina s dodatkom eteričnih ulja ili organskih mlijeka za tijelo. Ukoliko ste skloni vrlo suhoj koži, onda je mudro u mješavinu dodati malo (1 – 5%) ulja pšeničnih klica (Triticum vulgare), koje će kožu učiniti elastičnom i obnovljenom.
Nikako ne koristiti sintetske ili kvazi prirodne proizvode.
Njega lica i ruku
Posebno je potrebno zaštititi lice i ruke. Na lice je najbolje najprije nanijeti hidratantni tonik ili serum za lice koji, direktno u dodiru s kožom stvara zaštitni sloj, njeguje i obnavlja stanice kože. Serum bi se trebao sastojati od biljnog organskog hidrolata i gela aloe vere, kao glavnim sastojcima s dodatkom vitamina i drugih vrijednih sastojaka, kao što je gel crvenih algi.
Krema koju nanosimo na lice, nakon što smo na lice nanijeli tonik, trebala bi također istovremeno biti hranjiva i hidratantna kako bi, osim sprečavanja nestanka vlage, ujedno hranila i štitila. Ovisno o stanju kože, biramo ulja koja su za to stanje najprikladnija. Ako nam je krema dobro prilagođena, ona će dobro štititi kožu od vjetra i hladnoće. To će pridonijeti smanjenju i nastanku novih bora, bez začepljenja pora i osjećaja težine na licu.
Koža ruku u hladnim mjesecima naročito je podložna isušivanju, crvenjenju i pucanju, posebice na člancima prstiju. Ukoliko se na vrijeme ne podvrgne zaštiti, može doći do ekcema koje je kasnije teže izliječiti. Najbolja zaštita za već popucalu kožu su guste lanolinske kreme koje se popularno nazivaju „hladne kreme“ jer se prilikom procesa izrade nimalo ne zagrijavaju. Lukavo je članke prstiju mazati tom kremom makar nemamo naznake crvenila ili pucanja, ne bi li spriječili da ono nastane. Tako ćemo cijelu jesen i zimu imali lijepe i njegovane ruke.
Nikako ne koristiti sintetski dostupne proizvode, naročito ako je koža već oštećena.
Usne
Ukoliko ih na vrijeme ne zaštitimo – usne – pod utjecajem hladnog vjetra i temperature, vrlo često pucaju zbog direktnog kontakta sa slinom. Najbolju zaštitu pruža organski balzam za usne na bazi pčelinjeg voska s uljima i maslacima, kao što je shea maslac (Butyrospermum parkii), koji štite od isušivanja, hrane i njeguju.
Nikako ne koristiti sintetske verzije balzama za usne jer direktno štetimo sluznici usta te upijamo otrovne komponente direktno u krvotok.
Kosa
Kosu je prije nastupa hladnih dana mudro urediti kako se već istanjeni vrhovi, pod utjecajem hladnog zraka ne bi jače uništili. Njega kose ujesen trebala bi se sastojati od blagih, organskih šampona. Obavezno je korištenje organskih regeneratora ili nanošenje male količine organskog ulja na vrhove kose, kao što je arganovo ulje (Argania spinosa) ili ulje makadamije (Macadamia integrifolia). Maske za kosu koje sadrže ricinusovo ulje (Ricinus communis) su vrijedan dodatak za održavanje sjajne i njegovane kose tijekom jeseni i zime.