Lubenica – osvježava i liječi
Lubenica – osvježava i liječi

Lubenica – osvježava i liječi


Lubenica (lat. Citrullus lanatus) ili karpuz je povrće iz porodice Cucurbitaceae. Jedno je od rijetkog povrća koje se često smatra voćem, veoma je slatka i ljudi je najčešće koriste kao poslasticu. Najpoznatije države u kojoj se uzgajaju lubenice u Evropi su Grčka, Makedonija, Italija i Španija.

Energetska i nutritivna vrijednost

Energetska vrijednost 100 g lubenice je mala i iznosi 30 kcal / 127 kJ. Od toga sadrži 7,55% ugljikohidrata, 0,61% proteina i 0,15% masti.

Od minerala u lubenici se nalaze kalcij (7 mg), željezo (0,24 mg), magnezij (10 mg), fosfor (11 mg), cink (0,1 mg), bakar (0,04 mg), mangan (0,04 mg), fluorid (1,5 μg) i selen (0,4 μg).

Od vitamina lubenica sadrži vitamin C (8 mg što čini 13% RDA), tiamin (0,03 mg), riboflavin (0,02 mg), niacin (0,2 mg), pantotensku kiselinu (0,2 mg), vitamin B6 (0,05 mg).

Lubenica u 100 g sadrži i 0,4 g dijetalnih vlakana, 4,5 mg likopena i 303 mg beta-karotena.

Lubenicu čini oko 92% vode, što znači da je odličan izbor za hidrataciju i osvježenje tokom vrućih ljetnih dana.

Lubenica u ishrani

Iako je nama najpoznatija upotreba sočnog središnjeg dijela lubenice, a kora i sjemenke se najčešće odbacuju, treba znati da su svi dijelovi lubenice jestivi. U mnogim zemljama se lubenica koristi za spravljanje slanih, slatkih jela i salata, dok je kod nas poznata uglavnom kao poslastica i desert. Pored ploda i soka, u Africi se za ishranu koriste i sjemenke (za neke vrste hljeba i kao grickalice). U nekim južnoameričkim kuhinjama kora lubenice se marinira, kiseli ili kandira.

Ljekovita svojstva lubenice

Lubenica nije samo ukusna, nego i zdrava. Lubenica sadrži aktivne tvari koje ublažavaju upalna stanja, te antioksidanse koji nas štite od slobodnih radikala. Prema rezultatima znanstvenih istraživanja, lubenica posjeduje aktivne tvari koje mogu pomoći u prevenciji astme, ateroskleroze, dijabetesa, karcinoma kolona i artritisa.

Zbog prisustva biljnog pigmenta likopena u znatnim količinama, lubenici se u posljednje vrijeme posvećuje velika pažnja. Mnogobrojnim naučnim istraživanjima dokazano je da likopen ima zaštitnu uloga po pitanju karcinoma. U studijama se najčešće spominje zaštitna uloga kod raka prostate, dojke, endometrija i pluća. Antioksidativna funkcija likopena podrazumijeva zaštitu ćelije i ćelijskih struktura od štete izazvane djelovanjem slobodnih radikala.

Odličan je diuretik jer stimulira rad bubrega. Povećava stvaranje urina što pogoduje izbacivanju toksina iz organizma.

Za osobe sa slabim libidom, lubenica je savršeno voće. Naime, lubenica sadrži fitokemikaliju citrulin koja ima svojstvo opuštanja krvnih žila čime utječe na libido. U 120 grama lubenice nalazi se čak 150 miligrama citrulina.

Također, lubenica je bogat izvor nutrijenata važnih za zdravlje srca kao što su vitamini A, C i B6. Sadrži kalij i magnezij, dva minerala koji su poznati po tome što pomažu regulirati krvni tlak. Lubenica čisti krvne sudove od masnih naslaga.

Lubenica je odličan izvor vitamina B1 – vitamina koji sudjeluje u proizvodnji energije.

Lubenica se može koristiti i za opekotine i neke bolesti kože, povoljno deluju obloge sa sokom od lubenice ili obloge od kore lubenice.

Kao i svo voće, lubenica pomaže pri mršavljenju i održavanju željene tjelesne težine. Lubenica sadrži mali broj kalorija – svega 30 kcal na 100 grama. Zbog visokog sadržaja vode smanjuje apetit i ima osvježavajuće djelovanje.

Dijabetičari trebaju povesti računa o količini lubenice koju jedu, budući da lubenica ima visok glikemijski indeks.

Sjemenke lubenice nisu štetne – upravo suprotno. Bogat su izvor magnezija, fosfora, kalija i drugih minerala. U azijskoj medicini sjemenke lubenice se koriste za čišćenje bubrega i u druge medicinske svrhe.

Čišćenje organizma lubenicom

Ujutro i navečer popijte čašu probiotičkog jogurta, a ostatak dana jedite samo lubenicu.

Nije određeno koliko lubenice smijete pojesti – to ovisi samo o Vama. Ako želite, tokom dana možete pojesti i do 5 kilograma lubenice.

Bez obzira na to da lubenica sadrži čak 92% vode, tokom čišćenja svejedno trebate piti vodu.

Idući dan započnite voćem, a par sati nakon toga možete pojesti kuhano povrće ili laganu supu.

Čaj od sjemenki lubenice za bubrežne kamence

Posebno preporučujemo čaj od sjemenki lubenice ljudima, koje imaju bubrežne kamence. Također pomaže kod stimulacije funkcije bubrega.

Da bi pripremili čaj, potrebna Vam je supena kašika sjemenki lubenice, koje ste prethodno samljeli ili isjeckali. Prelijte sjemenke sa pola litre kipuće vode i ostavite da se ohladi. Zatim procijedite i odmah popijte čaj. Ako je to moguće, uvijek pripremite svježi čaj.

Čaj se pije tri puta sedmično, a možete ga piti i više puta na dan.

Izvori:

http://alternativa-za-vas.com

http://www.coolinarika.com

http://www.gastro.hr