Makrobiotika je riječ grčkih korijena i u prijevodu znači dug život. Makrobiotika kao način života zastupa jednostavnost, povezanost s prirodom te sklad tijela, duha i psihe.
Makrobiotička prehrana temelji se na unosu cjelovitih žitarica i povrća. To je ishrana s niskim udjelom masnoće, odnosno s visokim udjelima vlakana i ugljikohidrata.
Postoje brojni dokazi prema kojima je makrobiotička ishrana (upravo zbog niskog udjela masnoće i visokog udjela vlakana) odlična prevencija za obolijevanje od raka i mnogih kroničnih bolesti.
Obrok prema makrobiotici bi se trebao sastojati od:
- 50% cjelovite žitarice (smeđa riža, ječam, proso, zob, raž, kukuruz)
- 35% povrće (crveno i zeleno zelje, crveni luk, poriluk, mrkva, repa, brokula, cvjetača, kelj, blitva)
- 15% mahunarke (grašak, grah, mahune, leća)
Dopušten je i unos voća, algi, sjemenki (suncokreta, sezama) te napitaka (sokovi od voća i povrća, čajevi, kava od žitarica).
U zimskom periodu makrobiotika nalaže konzumiranje što više kuhanih i toplih namirnica. Svakodnevna ishrana u zimskim mjesecima trebala bi se temeljiti na juhama i varivima obogaćenima raznim toplim začinima. Povrće se preporučuje kuhati ili dinstati, a može se konzumirati i ukiseljeno.
Idealni makrobiotički napitci su topli biljni čajevi koje prema želji možete obogatiti raznim aromatičnim začinima. Dopušteni su povremeni deserti, a preporuka su marmelade ili džemovi bez šećera.
Jednostavna juha od prosa i kelja
Sastojci:
- 1 glavica luka
- 2 krumpira
- 1 mrkva
- 2 – 3 jušne žlice prosa
- 2 šalice kelja
- 4 šalice temeljca
- sol po želji
- začini po želji
Priprema:
Očistite luk, narežite ga i kratko popržite. Dodajte krumpir narezan na kockice, mrkvu, kelj i proso. Sve sastojke pirjajte nekoliko minuta, a zatim podlijte vrućim temeljcem i posolite. Kuhajte dvadesetak minuta. Nekoliko minuta prije kraja kuhanja dodajte začine po želji.
Izvor: alternativa-za-vas.com