Ako patite od hipokineze (nedostatka kretanja) pa vam slabe lokomotorni, kardiovaskularni i endokrini sustavi, ili patite od viška kilograma – pješačite, jer taj vid rekreacije pruža dvostruku korist – čuva zdravlje i pričinjava zadovoljstvo.
Prednost je pješačenja u odnosu na druge oblike rekreacije u tome što nosi manji rizik od ozljeda ili preopterećenja organizma, a najvažnije je što se tijekom pješačenja masti troše više nego kod popularnijeg trčanja, gdje se crpi energija iz mišića (utrošak je energije kod trčanja 250 kalorija za 30 minuta, a toliko se potroši i za 40 minuta pješačenja).
Redovito pješačenje:
- povećava potrošnju energije i smanjuje tjelesnu masu,
- smanjuje postotak masti i snižava nivo kolesterola u krvi,
- ubrzava metabolizam,
- regulira apetit,
- povećava toleranciju i otpornost na stres,
- jača centralni nervni sustav,
- osigurava balansiranost hormona, glukoze i kolesterola,
- povećava funkcionalnu sposobnost i stabilnost endokrinog sustava,
- opušta i relaksira.
Pješačiti trebaju djeca, adolescenti, osobe izložene stresnim situacijama, pacijenti koji boluju od hipertenzije, pretilosti, dijabetesa i osteoporoze.
Vrste pješačenja:
- odmarajuće (šetnja od oko 60 koraka u minuti),
- ubrzano (100 koraka u minuti),
- brzo (120–130 koraka u minuti).
Najsporijim tempom hodanja postiže se brzina od oko 4,5 km/h, ali za trošenje pohranjenih masnih naslaga mora se pješačiti 7–8 km/h.
Pješačenje je prirodni oblik kretanja i jednostavna tjelesna aktivnost dostupna svima. Svagdje se može pješačiti: u parku, na livadi, u šumi, po gradskim ulicama i bez obzira na godišnje doba, na taj se način možemo svakodnevno rekreirati. Nije potrebna ni posebna obuća, ni odjeća, ni dodatno vrijeme, ni teren ili sala – to se može raditi u bilo koje vrijeme, zavisno od vaših obaveza.
Izvor: Narodni zdravstveni list, mjesečnik za unapređenje zdravstvene kulture, godina XLX, broj 576-577, Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ u suradnji s HZJZ, ZZJZ OBŽ i NZJZ SDŽ, Rijeka, 2008, str. 28.