Neposredno po rođenju osoblje rađaonice pomaže majci da zagrli svoje čedo. Prema majčinoj želji dijete se tada može staviti na prsa. U tim se osobitim trenucima i oca također ohrabruje da zagrli novorođeno dijete. Neki stručnjaci vjeruju da rani fizički kontakt s novorođenčetom doprinosi boljoj kasnijoj povezanosti djeteta i roditelja. Ipak, roditelji mogu uspostaviti odličnu povezanost s djetetom i ako nisu prve sate proveli zajedno.
Tokom prvih nekoliko dana po rođenju roditelji stječu iskustva u hranjenju, kupanju i povijanju djeteta. Premda je prošlih desetljeća bilo uobičajeno da majka i dijete borave u bolnici sedmicu ili više, danas se taj period skraćuje na dan ili dva.
Plastična stezaljka uklanja se sa pupčanog bataljka nakon 24 sata. Potom se bataljak jednom dnevno ovlaži alkoholom. Taj postupak ubrzava sasušivanje i smanjuje vjerovatnost infekcije pupka.
Ako roditelji u djeteta žele cirkumciziju (obrezivanje), zahvat se vrši unutar prvih nekoliko dana. Od zahvata se odustaje ako postoji bilo kakva nepravilnost penisa, jer prepucij može biti potreban u korektivnom hirurškom zahvatu. Odluku o cirkumciziji donose isključivo roditelji, ovisno o njihovim religijskim običajima ili opredjeljenju. Glavni medicinski razlog ovom zahvatu je neobično uzak prepucij koji onemogućava mokrenje. O ostalim medicinskim razlozima, kao što je prevencija raka penisa, mišljenja su podijeljena. Cirkumcizija može biti rizična u djece iz obitelji sa poremećajem zgrušavanja krvi. Cirkumciziju valja odgoditi i ako je majka tokom trudnoće uzimala lijekove koji stvaraju sklonost krvarenju, kao što su antikoagulansi ili acetilsalicilna kiselina (aspirin) – sa zahvatom se čeka dok se ti lijekovi ne izluče iz djetetova krvotoka. Također se daje i vitamin K, koji neutralizira antikoagulantno djelovanje.
U prvoj sedmici se u većine novorođenčadi može naći blagi kožni osip. Osip se javlja u predjelima koji dolaze u dodir sa odjećom, na rukama, nogama, leđima, rijetko na licu. Obično spontano nestane. Primjena losiona, posipa, upotreba mirisnih sapuna i stavljanje plastičnih gaćica preko pelena mogu pogoršati osip, osobito za vrućeg vremena. Suhoća i ljuskanje kože često se javlja nakon nekoliko dana, posebno u pregibima, u zapešću i gležnjevima.
U novorođenčeta se mogu naći tvrde potkožne otekline (supkutana nekroza masnog tkiva) na mjestima gdje su kosti majčine zdjelice oštetile masno tkivo. Kada se tokom poroda koristi forceps, takve se promjene nalaze najčešće na glavi, obrazima i vratu. Nakon što su čvorići prodrli do površine kože dolazi do istjecanja bistre žućkaste tekućine, ali obično brzo uslijedi cijeljenje.
Normalna novorođenčad mogu dobiti blagu žuticu, nakon prvoga dana života. Žutica koja se javlja prije 24. sata života zahtijeva posebnu pažnju.
Prvi urin novorođenčeta koncentriran je i obično sadrži hemijske spojeve – urate koji na peleni mogu ostaviti ružičast trag. Ako novorođenče ne mokri unutar prvih 24 sata života doktor traga za uzrokom. Odgođeno prvo mokrenje češće je u dječaka. Uzrokom može biti uzak prepucij ili prolazni otok penisa nakon cirkumcizije.
Pri prvom pražnjenju crijeva dobiva se ljepljiva zelenkastocrna tvar (mekonijum). U svakog novorođenčeta se izlazak mekonija očekuje unutar 24 sata po rođenju. Izostanak prve stolice obično je uzrokovan čvrstim mekonijskim čepom unutar crijeva, a može se ukloniti sa jednom ili više opreznih klizmi. Razvojna anomalija predstavlja znatno ozbiljniji uzrok izostanka stolice.
Novorođenče tokom prvih nekoliko dana života normalno izgubi 5% – 10% svoje porođajne težine. Kada dijete počne dovoljno jesti, težina se brzo nadoknadi.
Izvor: www.vasdoktor.com