Roditeljstvo
Roditeljstvo u najširem smislu podrazumjeva brigu oca i majke o djetetu. Prema savremenom porodičnom zakonu roditeljstvo podrazumjeva i brigu neke druge osobe, usvojitelja ili hranitelja, općenito skrbnika o djetetu. Mi ćemo se fokusirati na definiciju roditeljstva koja podrazumjeva brigu bioloških roditelja o djeci te njihov status u savremenom društvu.
Djeci je potrebna briga, ljubav i posvećenost i od majke i od oca. Roditeljstvo zahtjeva značajna odricanja. Većina žena i muškaraca današnjice roditeljstvo smatra narušavanjem sopstvenog komfora stoga nije spremno na brigu o potomstvu. Razlozi za ovakav stav mladih ljudi su različiti ali uglavnom se uvijek navodi otuđenje od porodice, težnja ka postizanju poslovnih uspjeha, finansijiska nesigurnost a nerijetko i težnja ka slobodi izbora.
Subjektivni osjećaj roditeljstva je lični doživljaj sebe kao roditelja i zadovoljstva sa djetetom kao produktom naših odgojnih metoda. To je duboko ukorijenjen osjećaj koji spada u psihologiju ličnosti svakog pojedinca. Iako se smatra da je osjećaj roditeljstva apriori urođen svim ljudima on se mijenja i razvija sa zrelošću osobe. Roditeljski doživljaj može biti razvijen na različite načine i na različitim nivoima. U slučajevima psihopatologije roditeljski doživljaj može biti nerazvijen ili razvijen u pogrešnom smjeru. Lični roditeljski doživljaj je uvjetovan društvenim ambijentom i vrijednostima ali i očekivanjima koje nam nameće uža i šira okolina. Uloga oca i majke je različita ali je potrebna za pravilan razvoj djeteta u svakom segmentu života.
Tradicionalno roditeljstvo
Tradicionalne porodice podrazumjevaju višegeneracijiske proširene porodice koje uključuju roditelje, djecu, ali nekada i djedove, nane, stričeve, njihove supruge i njihovu djecu. U ovakvim porodicama jasno je uspostavljena hijerarhija među članovima porodice te je generacijiski strogo uvjetovana. Osim generacijiske uvjetovanosti hijerarhija je u tradicionalnim porodicama uvjetovana spolom članova porodice. Muškarci su u tradicionalnim porodicama bili garant ekonomske sigurnosti. Žene su bile podređene i uglavnom zadužene za odgoj djece i brigu o domaćinstvu. Očevi predstavljaju neprikosnoveni autoritet ali neposredno ne učestvuju u odgojnom procesu osim kada je u pitanju primjena sankcija kao posljedica neprihvatljivog oblika ponašanja. S druge strane, starija braća i sestre imaju svoju određenu ulogu u međugeneracijiskom prenosu iskustava i znanja unutar tradicionalne porodice. Uz njih mlađi članovi porodice uče o društvenim normama ali i kroz porodičnu hijerarhiju općenito o značaju društvene hijerarhije i stiču sposobnost pronalaženja sopstvenog mjesta u društvu. Idealan tip tradicionalne porodice opisao je još Antički filozof Aristotel u svom djelu Politika. Prema Aristotelu muškarac treba upravljati ekonomijom u porodici tj novcem a žena vodi brigu o djeci njihovim emotivnim potrebama, odgoju ali vodi brigu i o domaćinstu dok su su djeca prema hijerarhiji moći na posljednjem mjestu. Svaki član porodice ima recipročno svojoj moći i određene obaveze. Aristotel naglašava da je ovako uređena idealna porodica slika cijelokupnog društva u malom. Emancipacijom i zapošljavanjem, žene su počele tražiti veća prava, ravnopravnost pri plaćanju rada ali i intenzivniju brigu muškaraca za porodicu sa aspekta ličnog i emotivnog razvoja djece. Pojavom pokreta za ženska prava, popularnog feminizma, preciznije prvog i drugog vala feminizma mnoge društvene paradigme su promjenjene iz korijena. Može se reći da je sa pojavom drugog vala feminizma započelo moderno doba u realnom socijalnom smislu pored tehnološkog napretka i industrijalizacije društva. Samim time porodična struktura se počela mijenjati a sa njom i roditeljstvo i odgojne prakse. Proces promjene odgojne prakse i danas traje, svjedočimo veoma brzom razvoju i promjeni paradigmi i sistema vrijednosti u svim segmentima života pa tako i odgoju i roditeljstvu.
Izvor: Hodžić Sakib; “Savremeno i tradicionalno roditeljstvo” (Izvorni naučni rad)
Univerzitet u Sarajevu; Filozofski fakultet, Odsjek za psihologiju; Sarajevo, 2021. godina