Mnogi Amerikanci smatraju da je obrezivanje nepotrebno, te zdravstvena osiguranja više ne pokrivaju troškove ove procedure. Američka akademija pedijatara je, međutim, podržala obrezivanje.
Obrezivanje muških beba je bila uobičajena praksa u Sjedinjenim državama u posljednjih nekoliko decenija, međutim sada su neki roditelji i kompanije medicinskog osiguranja odlučili da obrezivanje nije medicinski potrebno. Grupa pedijatara, s druge strane, ukazuje da su zdravstvene beneficije obrezivanja ipak veće nego rizici.
U mnogim afričkim zemljama odrasle muškarce obrezuju da bi se spriječilo širenje AIDS-a, jer istraživanja pokazuju da se na ovaj način od AIDS-a i veneričnih bolesti štite i muškarci i žene, njihovi seksualni partneri. Svjetska zdravstvena organizacija je zaključila da obrezivanje u subsaharskoj Africi, u periodu od 20 godina, može spriječiti i do šest miliona novih slučajeva infekcije HIV-a i tri miliona smrti.
Dr. Aaron Tobian, patolog koji izučava zdravstvene i ekonomske aspekte obrezivanja, kaže: „Tri istraživanja slučajnih uzoraka, što je najjači medicinski dokaz, pokazala su da obrezivanja muškaraca smanjuju infekcije HIV-om, genitalnim herpesom, papiloma virusom, koji izaziva rak grlića materice u žena i karcinom penisa.“
U judaizmu je obrezivanje obavezno, dok se u islamu preporučuje. U drugim kulturama obrezivanjem odrasliji dječaci postaju muškarci.
Doktori kažu da su komplikacije obrezivanja muške novorođenčadi vrlo rijetke i minorne, te da mlađe bebe imaju manje komplikacija nego kad se radi o obrezivanju starijih dječaka i muškaraca.
Izvor: VoA News / www.medicina.ba