Svaki put prilikom konstruiranja građevine koja nosi zeleni krov, znači da ono malo prirode koje je izgubljeno može biti vraćeno. Zeleni krov je produžetak postojećeg krova koji uključuje hidroizolaciju i sprječava prodor korijena, drenažni sustav, filterski sloj i vegetacijski sloj. Krovni vrt ne samo da vlasniku građevine vraća uloženu investiciju, već predstavlja i značajnu socijalnu, ekonomsku i ekološku osviještenost.
Zeleni krovovi su odličan način da se izbjegne korištenje skupog crijepa za pokrivanje. Ako su dobro napravljeni, predstavljaju toplinsku izolaciju s vanjske strane kuće, a i lijepi su, jer na njima može biti travnjak, cvjetnjak ili povrtnjak. Zelen krov zimi sprječava gubitak topline, a ljeti osvježava stambeni prostor.
Zeleni krovovi imaju mnoge prednosti pred običnim krovovima: djeluju kao toplinska izolacija, te tako smanjuju troškove grijanja i hlađenja u zgradama pod njima za oko 20%, zatim, produžuju životni vijek krova štiteći ga od ultraljubičastog zračenja, velikih temperaturnih promjena i mehaničkih oštećenja (npr. tuča). Također upijaju zvuk i smanjuju utjecaj buke, te filtriraju zrak i stvaraju kvalitetniju mikroklimu.
Zeleni krovovi se dijele u dvije glavne grupe:
- ekstenzivne zelene krovove i
- intenzivne zelene krovove.
Intenzivni zeleni krovovi su oni krovovi koji izgledaju kao parkovi: drveće, grmlje i trava. Ovaj oblik zelenog krova, koji je primjerice vrlo popularan u sjevernoj Italiji, zahtjeva isto održavanje kao i parkovi posađeni na zemlji: drveće i grmlje treba obrezivati, kositi travu, dodavati gnojivo i navodnjavati za vrijeme suše.
Ekstenzivni zeleni krovovi, koji su najpopularniji u Njemačkoj, Austriji i Sloveniji, puno su jeftiniji od intenzivnih zelenih krovova te održavanje skoro i ne trebaju.
Još ponešto o zelenim krovovima saznajmo iz sljedećeg video priloga!
Izvori: Dom2magazin, bauder.hr, hr.wikipedia.org, zeleni-krovovi.com