Istraživači sa Sveučilišta Berkeley u Kaliforniji dokazali su da uživanje u lijepoj prirodi i umjetnosti pojačava imunitet.
Prirodne ljepote i umjetnost potiču imunitet snižavajući razine pojedinih kemijskih spojeva koji mogu uzrokovati upale te potaknuti razvoj dijabetesa, srčanog udara i drugih bolesti.
U dva različta eksperimenta 200 mladih ljudi dnevno su izvještavali o doživljenim pozitivnim emocijama.
Uzorci tkiva uzimani istog dana pokazali su da najmanje razine štetnog kemijskog spoja interleukina 6 (IL-6), koji je marker za upale, imaju oni koji su doživjeli najviše pozitivnih emocija, posebno začuđenosti i oduševljenja.
To je protein koji djeluje kao proinflamatorni i antiinflamatorni citokin. Citokini su pak proteini malih molekulskih masa koji djeluju kao posrednici u imunosnom sustavu.
Psihologinja dr. Dacher Keltner s Berkeleyja objašnjava:
„Zadivljenost, čuđenje i ljepota potiču zdravije razine citokina. Iskustva zbog kojih imamo te pozitivne emocije – šetnja prirodom, slušanje glazbe, promatranje umjetnosti – izravno utječu na naše zdravlje i dužinu života.“
Citokin i drugi kemijski spojevi potiču stanice da se bore protiv infekcija, bolesti i ozljeda, ali u prevelikim količinama povezani su s bolestima poput bolesti srca, dijabetesa tipa 2, artritisa, depresije.
Dr. Jennifer Stellar sa Sveučilita u Torontu potvrđuje:
„Naši rezultati pokazuju da pozitivne emocije utječu na dobro zdravlje“.
Dugo se pretpostavljalo da zdrava prehrana i dovoljno sna potiču tijelo u borbi protiv fizičkih i mentalnih bolesti. Ova studija prvi put ukazuje na to da i pozitivne emocije utječu na jačanje imuniteta.
Izvor: www.skolskiportal.hr