Kao dio svog emocionalnog razvoja, djeca trebaju puno dodira. Ljudska koža je posebna, sastoji se od milijuna živčanih stanica. Kada se koža dodiruje, energija iz stanica širi se u djeliću sekunde i šalje poruku prema mozgu koji dodir doživljava kao ugodan ili neugodan.
Bebe i djeca svakodnevno trebaju ugodne dodire. Konstantno, emocionalno ugodom nabijeno dodirivanje, nužno je za rast djeteta u sigurnu i samopouzdanu jedinku. Nedostatak emocijama nabijenog fizičkog kontakta potkopava sav ostali razvoj djeteta.
Bebe koje su se našle u situacijama deprivacije (dugotrajnog odsustva) dodira, npr. u sirotištima, ne napreduju u emocionalnom, ali ni u fizičkom razvoju. Znanstvenica Tiffany Field u svojim je mnogobrojnim radovima ukazala da je nedonoščad koju su roditelji nosili, mazili i s kojima se vježbalo, napredovala i do 47% bolje u težini od nedonoščadi koja su bila sama u jedinicama intenzivne skrbi. U svojim radovima, Field zaključuje da dodir povećava gastrointestinalne i metaboličke procese u organizmu, a posebno ističe da su dodirivane bebe bile aktivnije i budnije, te u konačnici postizale bolje rezultate na testovima razvoja.
Klasična studija Harlowa i Zimmermana ukazuje da su dodiri i osjećaj ugode koji proizlazi iz dodira bazični u procesu povezivanja djeteta i majke. Njihova studija preokrenula je dotad uvaženo mišljenje da je hranjenje (dojenje kao oralna satisfakcija) to koje povezuje majku i dijete, dokazujući da je ugodni dodir puno važniji u stvaranju emocionalne veze majka-dijete.
Znanstveni dokazi ukazuju da je pitanje treba li nositi/maziti/grliti/ljubiti djecu, suvišno.
Kada roditelji bježe od dodira i fizičkog kontakta, djeca se nalaze u povećanom riziku od pojave neadekvatnog ponašanja jer je jedan veliki dio djetetovih potreba ostao nezadovoljen.
Dodir i fizička bliskost pružaju najbolju utjehu kad je dijete zbunjeno ili preplašeno. Govor tijela poznate osobe kroz zagrljaj kaže: “Ja sam sigurno mjesto za tebe.”
Krilo odrasle osobe najbolja je stolica za čitanje priče, ruke su najbolja oprema za grljenje. Uživajte u zajedničkim dodirima.
Izvor: www.roda.hr / Sonja P-H, prof. psiholog