dr. Salah Abdul-Hakk
(Članak preuzet iz Islamska misao, revija za islamistiku, teologiju i informatiku, Starješinstvo islamske zajednice u SR Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Sloveniji, god. I, br. 7, Sarajevo, juni 1979., str. 8.)
Bez obzira što izjavljuju stručnjaci da je medicina u stanju izliječiti svaku bolest osim smrti i starosti, stvarnost pobija te tvrdnje i daje sasvim drugu sliku. Tako se svakodnevno susrećemo sa mnoštvo raznovrsnih bolesti koje se iz dna u dan sve više granaju i šire. Među njima su dvije naročito uzele maha, psihastenija i psihopatija.
Institut za psihološka istraživanja u SAD iznosi, u svojoj statistici, da 80% pacijenata koji žive u američkim velegradovima pate od psihostenije, a psiholozi tvrde da su glavni korijeni ovih duševnih oboljenja averzija, skepsa, mržnja, prezir, pakost, strah, očaj, egoizam i zavidnost. Vjera je ta koja čovjeku ulijeva samopouzdanje, duhovno ga priprema i jača za sva životna iskušenja i poteškoće. Ona, u stvari, i jest tajna tog ogromnog spiritualnog zadovoljstva i zdravlja koje posjeduju vjernici, kako kaže gospodin Viljem Olen: „Iskrena vjera u Boga je ogromna pokretačka snaga koja se ničim ne može izmjeriti, niti se može vježbom postići.“
Savremena nauka pruža čovjeku materijalno, ali je propustila pružiti mu ono što će produbiti njegove osjećaje, učiniti ga sigurnim i zadovoljnim, njegova duhovna strana je potpuno zanemarena. Osoba koja je lišena vjere u Boga dž.š. najčešće je podložna raznim duševnim oboljenjima. Ovu nepobitnu činjenicu o prijekoj potrebi našeg vremena da prihvati iskrenu vjeru u Boga dž.š. koja bi bila najefikasniji lijek postojećim bolestima, potvrdio je i dr. Bol Ernaest Adolf u knjizi „Dokazi Božije egzistencije“.
Dr. Bol Ernaest kaže: „Kada sam završio studije i postao ljekar bio sam uvjeren da svojom nadarenošću i trudom, uz primjenu savremenih medicinskih sredstava i metoda, mogu polučiti uspješan rezultat. Međutim, ubrzo sam naišao na poteškoće i sticajem okolnosti shvatio, da sam, uistinu, propustio upoznati najglavniji princip medicinskih znanosti, a to je Bog.“
Dr. Bol Ernaest navodi i svoj slučaj sa staricom kojoj je liječio lom stegna. Liječenje je bilo vrlo uspješno, tjelesna tkiva su zarastala čudesnom brzinom… Čak je dr. Bol požurio da joj čestita i obavijestio je da joj poslije dvadesetčetri časa dozvoljava da ide kući…
Bio je neugodno iznenađen kada je nakon nekoliko sati saznao da je starica neočekivano dobila slom živaca…
Kroz kratko vrijeme starica je umrla, ne zbog loma, nego je bilo u pitanju srce. Dr. Bol objašnjava taj sličaj, pa kaže: „Ovo je na mene jako djelovalo. Zaključio sam da je bilo apsolutno nemoguće da se tako nešto dogodi i da je starica vjerovala u Boga, na koga bi se istinski oslonila i pouzdala. Medicina može namjestiti slomljene kosti stegna, međutim, lišenost čovjeka vjere u Boga vodi u smrt, makar tijelo bilo potpuno zdravo.“
Čuveni psiholog prof. Jung, svoje bogato iskustvo rezimira pa kaže: „U posljednjih trideset godina obratili su mi se za savjet mnogi koji pate od psihopatije gotovo iz čitavog svijeta. Problem kod svih tih pacijenata, koji tek što su započeli drugu fazu svog života, tridesetpet godina i dalje, bio je u tome što su lišeni vjere u Boga.“
Ilustracije radi, citiraću i riječi znamenitog učenjaka prof. E. Krajiska Morrisona, bivšeg predsjednika Akademije u Njujorku, koji kaže: „Ova civilizacija će brzo izumrijeti bez vjere u Boga. Zato je prijeka potreba da ojačamo naš kontinuitet i odnos prema Bogu.“ (Iz knjige „Čovjek ne može opstati sam“)
Uistinu, nećemo naći efikasan lijek za bolesti našeg vremena od kojih svakodnevno stradamo, osim pod okriljem iskrene vjere u Jednog Jedinog Allaha dž.š. Najveći je efekat vjere u tome što ispunjava čitavo čovječije biće posebnim zadovoljstvom i što mu život čini ugodnim i sretnim. On živi mirno i spokojno u harmoniji koja ga okružuje, svjestan da ovaj svijet nije teret koji se ne može ponijeti, niti je pustolovina koja se ne može prebroditi.
Životne okolnosti, ma kakve bile ne mogu narušiti njegovo zadovoljstvo, mir i sreću, jer su riječi Poslanika istina, koji kaže: „Čudna je stvar vjernika. Svaka situacija u kojoj se nađe za njega je izvorna. Tako nešto ne posjeduje niko osim njega. Ako doživi kakvu radost zahvalan je, pa je to za njega dobro, a ako ga zadesi kakva nezgoda strpljiv je, pa je i to za njega dobro.“
Ovom besprijekornom spiritualnom kompenzacijom vjernik savladava sve životne poteškoće i probleme sa kojima se suočava. Kad god ga zadesi nešto neprijatno, vjera mu pruža pomoć i utjehu, vraća mu čvrstinu, samopouzdanje i duševni mir. Uzvišeni Allah kaže: „Oni koji vjeruju, kada se sjete Allaha, njihova srca se smire. Eto, uistinu sjećanja Allaha čini srce spokojnim.“ (Kur’an : Ar-Ra'd, 28.)
Ljudi su oduvijek poznavali koristi vjere, jer su njen efekat osjećali kod njenih sljedbenika, izražen u vidu duševnog zadovoljstva, sigurnost i samopouzdanje. Oni se nepokolebljivo trude da svoj život prožive u radu i borbi, da učine što više korisnih djela, ma u kakvim okolnostima živjeli, povodeći se za riječima Uzvišenog Allaha: „Ko bude radio dobro od muškaraca i žena, a uz to je i vjernik, učinićemo mu život ugodnim.“ (Kur'an : An-Nahl, 97.)
S arapskog: Mahmut Karalić