Još od srednjovjekovnog doba vrkuta je poznata kao univerzalni lijek za sve ženske, ali i mnoge druge bolesti. Davni narodi vjerovali su da je ova biljka najljekovitija ako se ubere noću kad je Mjesec u posljednjoj četvrti, dok su alhemičari pokušavali da od rose sakupljene na njenim listovima naprave zlato i eliksir mladosti, te otud porijeklo njenog latinskog naziva – Alchemilla vulgaris.
Ovu biljku krase razna imena – virak, gospin plašt, zečja šapa, lavlja noga i rosnica, ali najpoznatija je po imenu vrkuta.
Riječ je o veoma rasprostranjenoj biljci, koja uspijeva na velikim nadmorskim visinama, voli vlažnija staništa, a često se nalazi i na rubovima livada, poljima, travnjacima ili šumskim čistinama. Biljka je visoka od 10 do 40 centimetara i cvate od maja do avgusta. Cvjetići su joj skromni, žutozeleni ili zeleni.
Ljekovitost
Vrkuta sadrži flavonoide, organske kiseline, tanine, fitosterine, salicilnu kiselinu, eterično ulje i obilje vitamina C.
Zahvaljujući mnoštvu tanina ima gorak okus, ali i moćno antiupalno i antibakterijsko djelovanje. Najnovija znanstvena istraživanja pokazuju da vrkuta sprečava rast mnogih vrsta bakterija uključujući stafilokok – bakteriju otpornu na mnoge antibiotike. Smatra se da vrkuta ima i antivirusna svojstva.
Najveću slavu vrkuta je stekla kao lijek za ženske bolesti, jer ona je jedna od najučinkovitijih biljaka za ovu vrstu tegoba. Vrkuta je najbolji biljni izbor za liječenje neplodnosti, a i za sprječavanje pobačaja.
Učinkovito skida kilograme i pomaže kod policističnih jajnika. Vrkuta djeluje i protiv mioma, cista i endometrioze, olakšava menstrualne tegobe, regulira menstrualni ciklus te ublažava simptome menopauze.
U slučajevima u kojima se menstruacija kod mladih djevojaka uprkos lijekovima ne pojavi, vrkuta i stolisnik pomiješani u jednakim dijelovima dovode do željenog rezultata. A kombinacijom vrkute i rusomače dobiva se lijek protiv svih ženskih bolesti.
Japanski znanstvenici su otkrili da tvar iz vrkute, agrimonin, zaustavlja rak dojke.
Vrkuta također pomaže kod krvarenja, uboda insekata, mučnine i povraćanja, ekcema i dermatitisa, upale grla, blagih proljeva (osobito u male djece), gihta i reume, hemoroida te čira na želucu.
Za vrkutu se kaže da pomaže i kod srčanih tegoba, slabih živaca, nesanice, glavobolje, lošeg apetita, astme te povišenog šećera u krvi. Vrkuta liječi i tegobe vezane za bubrege i mokraćni mjehur te jača cijeli organizam.
Berba
Berite vrkutu u doba cvjetanja, dok je najljekovitija, i sušite je u hladu. Listovi se mogu brati već u proljeće, ali najbolje ih je sakupljati u vrijeme cvatnje. List se može sakupljati i nakon cvatnje, ali onda nema toliku ljekovitu moć. Međutim, list tada ima povišenu razinu tanina, pa se može brati ciljano za tu svrhu (proljev).
Pripravci
Čaj
Jednu čajnu kašiku vrkute prelijte šoljicom vrele vode i ostavite da odstoji pet do deset minuta. Pijite uvijek u gutljajima po dvije šoljice na dan.
Uvarak
U litri vode skuhajte 30 do 50 grama osušene biljke bez korijena. Koristite uvarak za vaginalno ispiranje ili kao klistir kod crijevnih problema.
Čajna mješavina
U jednakim dijelovima pomiješajte vrkutu i stolisnik. Tri velike kašike mješavine prelijte s jednom litrom vrele vode i nakon 20 minuta procijedite. Čaj pijite topao.
Kupka
200 grama suhe ili svježe vrkute prokuhajte u tri litre vode i izlijte u kadu s pripremljenom vodom. U vodi se zadržite 10 do 20 minuta a potom pođite na počinak.
Napomena
Osobe koje imaju probleme sa želucem, jetrom ili žuči trebaju uzimati vrkutu u manjim količinama!
Izvori:
http://www.alternativa-za-vas.com