Prirodnim putem otklonite 10 učestalih zdravstvenih tegoba
Prirodnim putem otklonite 10 učestalih zdravstvenih tegoba

Prirodnim putem otklonite 10 učestalih zdravstvenih tegoba


Od samih početaka civilizacije priroda se pokazala kao najmoćniji saveznik u očuvanju ljudskog zdravlja. Nebrojeno puta potvrđeno je da se zdravstveno stanje može poboljšati, a bolesti uspješno liječiti i držati pod kontrolom na prirodan, zdrav i bezopasan način. Zdravstvene tegobe poput prehlade, povišene temperature, glavobolje, mučnine, ali i mnogih drugih, mogu se otkloniti bez upotrebe konvencionalnih lijekova koji izazivaju brojne nuspojave.

1. Glavobolja

Glavobolja je česta i neugodna tegoba današnjice. Nerijetko se javlja kao posljedica nervoze, nemira, napetosti, naprezanja očiju, napornih aktivnosti, PMS-a, ali isto tako može biti i znak ozbiljnih oboljenja. Kod povremenih i prolaznih tegoba od koristi vam mogu biti sljedeća prirodna rješenja.

Čaj od mente, majčine dušice, bosiljka, matičnjaka, lovora, stolisnika, anisa, lavande, ružmarina ili kamilice nezaobilazni su narodni lijekovi protiv glavobolje.

Pomoći može i udisanje para eteričnog ulja lavande ili eteričnog ulja mente, njihovo utrljavanje na područje sljepoočnica i vrata ili pak opuštanje u kupki u koju ste dodali nekoliko kapi ulja.

Namakanje stopala u toploj kupki ublažit će pritisak na krvne žile u glavi, a time i glavobolju.

Primjena hladnih obloga na bolnim područjima jedna je od najstarijih poznatih metoda suzbijanja ove bolesti, a djelotvorna je i izmjena toplo-hladnih obloga.

Češnjak i kupus su također poznati prirodni lijek – dovoljno je zdrobiti nekoliko režnjeva češnjaka ili pak list kupusa i položiti ih na čelo ili sljepoočnice.

Trljanje čela polovicom limuna ili polovicom sirovog krumpira pomaže čak i kod vrlo jakih bolova.

Nesnosnu glavobolju može otkloniti i poznati lijek naših baka. U šalicu čaja od đumbira ulijte sok polovice limuna. Napitak ispijte polako u malim gutljajima, nakon čega popijte čašu hladne vode.

2. Grlobolja

Uzročnici grlobolje mogu biti bakterije, virusi, hladan ili suh zrak, naprezanje glasnica. Nezaobilazna prva pomoć su topli čajevi poput zelenog, bijelog, crnog te čajeva od kadulje i kamilice koje je preporučljivo obogatiti žličicom meda.

Učinkovito sredstvo je i kombinacija vode, meda i limuna. U 2,5 dcl tople vode dodajte dvije čajne žličice meda te isto toliko soka od limuna. Popijte dok je toplo.

Stari potvrđeni recept za napitak protiv grlobolje pripremite na sljedeći način. U 2,5 dcl mlijeka dobro razmutite ½  čajne žličice cimeta, jednu jušnu žlicu nerafiniranog smeđeg šećera i dva prstohvata sode bikarbone. Stavite na laganu vatru i miješajte nekoliko minuta, a potom uklonite s vatre. Kada se rashladi na temperaturu pogodnu za ispijanje dodajte jednu jušnu žlicu meda. Dobro promiješajte i popijte.

Inhaliranje eteričnog ulja kadulje blagotvorno će djelovati na grlo i dišne puteve.

Grgljanje nekoliko puta dnevno vodom u kojoj je otopljena čajna žlica soli ili pak dodan sok jednog limuna ublažit će bolove u grlu.

Vrlo učinkovito prirodno sredstvo za bolno grlo je kurkuma. U 2,5 dcl mlake vode umiješajte čajnu žličicu kurkume i pola čajne žličice morske soli. Dobro promiješajte te nekoliko puta dnevno ispirite grlo ili grgljajte.

Odlično rješenje je i ispiranje grla čajem od kadulje.

Navedene otopine se ne piju, već se tekućina nakon desetak sekundi grgljanja ispljune.

3. Zubobolja

Zubobolja je tegoba koju svaki čovjek osjeti barem jednom u životu. Prva pomoć može biti jednostavna namirnica prisutna u gotovo svakom domaćinstvu – češnjak. Zdrobite jedan režanj češnjaka, prislonite ga na bolan zub i lagano žvačite.

I crveni luk je podjednako djelotvoran. Možete ga prisloniti na bolan zub, žvakati ili od njega pripremiti oblog.

Eterično ulje klinčića ili kombinacija ulja klinčića i eteričnog ulja lavande također blagotvorno djeluje na zubobolju. Utrljajte nekoliko kapi ulja na zub i područje oko zuba i ubrzo ćete osjetiti olakšanje. Postupak ponovite tri puta dnevno.

Cejlonski cimet i med su namirnice koje pomažu kod niza tegoba, između ostalih i kod zubobolje. Pomiješajte pet čajnih žlica meda i jednu čajnu žlicu prirodnog organskog cimeta te pripremljenu pastu utrljajte na bolan zub. Ponovite tri do pet puta dnevno.

Djelotvorno je ispiranje usne šupljine čajem od šipka, kamilice, mente, kadulje ili gospine trave.

Još jedan način otklanjanja boli pomoću spomenutih biljaka je priprema malih obloga. Odabranu biljku umotajte u tkaninu i prelijte toplom vodom te tako pripremljene obloge stavljajte na bolno područje.

4. Prehlada

Simptome prehlade možete ublažiti toplim čajevima poput zelenog čaja, čaja od đumbira, stolisnika, mente, majčine dušice, šipka, nevena ili bazge.

Odličan napitak za otklanjanje prehlade možete pripremiti od mlijeka i meda. U šalicu toplog mlijeka dodajte jušnu žlicu meda. Tijekom dana u malim gutljajima ispijte dvije čaše ovog napitka.

Kombinacija meda te soka hrena i luka pomoći će u suzbijanju simptoma prehlade. Pomiješajte tri jušne žlice meda, tri jušne žlice soka od hrena i isto toliko soka od luka. Konzumirajte tri puta dnevno po jednu čajnu žlicu napitka.

Stari narodni lijek protiv začepljenog nosa pripravlja se od vode i soli. U 2,5 dcl tople vode dodajte pola jušne žlice soli i tom tekućinom ispirite nos.

Odlično sredstvo su i domaće kapi od meda. Jednu jušnu žlicu meda rastopite u dvije jušne žlice vode. Tekućinu ulijte u bočicu s kapaljkom i kapajte nos tri puta dnevno po 6-7 kapi.

Kod začepljenog nosa pomoći će i udisanje tople pare. Nad posudu s toplom vodom nagnite glavu te je prekrijte ručnikom kako bi što više vruće pare ušlo u dišne puteve. Obogatite li vodu biljkama koje pridonose ublažavanju prehlade, para će imati još snažniji učinak.

Olakšati simptome prehlade možete i žvakanjem sirovog crvenog luka ili udisanjem njegovog mirisa kroz usta i nos, pri čemu je luk potrebno izrezati na sitne komadiće kako bi miris bio što intenzivniji.

Za opuštanje mišića, eliminaciju bolova i pročišćavanje dišnih puteva djelotvorna je i vruća kupka koju također možete obogatiti ljekovitim biljkama.

5. Mučnina

Najčešći uzrok mučnine je trudnoća, a samo neki od ostalih su loša probava, trovanje hranom, virusne infekcije, emocionalni stres, lijekovi, kemoterapija, izloženost kemijskim otrovima itd. Najpoznatija i najefikasnija prirodna pomoć protiv mučnine je đumbir. Podjednako je djelotvoran svjež ili sušeni korijen đumbira, đumbir u obliku čaja, soka ili tinkture. Jednu žličicu suhog ili svježe naribanog korijena prelijte sa 100 ml vruće vode, ostavite da odstoji desetak minuta, a zatim procijedite i pijte polako u malim gutljajima.

Brzo rješenje protiv mučnine je i organsko eterično ulje đumbira koje je dovoljno nakapati na tkaninu i potom duboko udahnuti.

Odličan izbor je i čaj od kamilice s dodatkom đumbira.

Od ostalih čajeva posebno se preporučuju čaj od mente i anisa.

Miris agruma također može smanjiti osjećaj mučnine i smiriti želudac. Dovoljno je prerezati primjerice limun jer će tako njegova aroma biti intenzivnija, a djelovanje jače.

Primjena hladnog obloga još je jedno praktično narodno sredstvo protiv mučnine. Najpraktičniji je oblog od ručnika namočenog u hladnoj vodi koji ćete potom prisloniti na stražnju stranu vrata.

I na kraju najjednostavniji savjet – pijte više vode! Istraživanje je pokazalo da trudnice koje piju dovoljne količine vode daleko manje pate od jutarnjih mučnina.

6. Nadutost

Nadutost, odnosno zadržavanje zraka u probavnom sustavu je poremećaj od kojega gotovo svi u određenoj mjeri patimo. Osim konzumiranja pojedinih namirnica poput žitarica i mahunarki, nadutost može uzrokovati i prejedanje, nedovoljno žvakanje hrane, konzumiranje masnih obroka i gaziranih napitaka, zatvor, određeni lijekovi pa čak i stres. Osim toga, nadutost može biti i simptom nekih bolesti poput čira na želucu, Crohnove bolesti ili celijakije.

Protiv osjećaja nadutosti pomoći će ispijanje čaja od đumbira, metvice, komorača ili majčine dušice.

Osim čajeva, blagotvorno djelovanje imaju eterična ulja klinčića i eukaliptusa.

Žvakanje sjemenki kima ili komorača također može donijeti olakšanje.

Ako se nadutost javlja nakon konzumiranja obroka pripremljenih s namirnicama kao što su grah ili kupus, preventivno možete djelovati tako da tijekom kuhanja u jelo dodate češnjak.

Prokuhana voda s dodatkom cejlonskog cimeta je poznati narodni lijek protiv nadutosti. U 2 dcl vode dodajte jednu čajnu žličicu cimeta, a prema želji možete dodati i jednu jušnu žlicu meda. Popijte prije jela.

Lagana masaža trbuha u smjeru kazaljke na satu potaknut će probavu i odmah smanjiti nadutost.

7. Žgaravica

Žgaravicu mogu izazvati preobilni obroci, loše žvakanje hrane, masna i začinjena hrana, pušenje, konzumiranje gaziranih i alkoholnih pića, stres, pojedini lijekovi, debljina ili pojačana fizička aktivnost neposredno nakon obroka. Neke od namirnica koje pospješuju pojavu žgaravice su: šećer, čokolada, kava, luk, rajčica, paprika, jaki začini, citrusno voće.

Patite li od žgaravice svakako u svoju prirodnu kućnu ljekarnu uvrstite čajeve sljeza, lana, kamilice, komorača i đumbira.

Menta je vrlo snažan borac protiv ove raširene bolesti. Kod blagih simptoma pomoći mogu i bomboni od mente, a kod izraženijih tegoba odlično rješenje je eterično ulje mente koje se konzumira s vodom u omjeru 2 kapi ulja na 2 dcl vode.

Svestrani jabučni ocat razrijeđen u čaši vode pospješit će probavu i prevenirati ili ublažiti neugodan osjećaj žarenja i pečenja. Razrijedite ga u omjeru jedna jušna žlica octa na 2,5 dcl vode.

Savjete naših baka o dobrobitima sode bikarbone potvrdili su i mnogi utjecajni medicinski stručnjaci. Jedna jušna žlica sode bikarbone razmućena u čaši vode brzo otklanja simptome žgaravice.

Osim sode, instant rješenje je konzumiranje jabuke, banane, grožđa kao i ukusnih orašastih plodova – badema.

Sokovi od aloe vere, kupusa, mrkve, rajčice i celera ublažavaju neugodne simptome žgaravice, a ujedno hrane i osvježavaju organizam.

8. Zatvor

Uzroci zatvora mogu biti različiti: od nepravilne ishrane, nedovoljnog unosa tekućine, smanjene fizičke aktivnosti, reakcije organizma na neke lijekove do pojedinih bolesti poput hipotireoidizma (smanjene funkcije štitne žlijezde) i Parkinsonove bolesti. Ovaj problem može se otkloniti promjenom prehrambenih navika i povećanim unosom namirnica bogatih vlaknima.

Poznati i vrlo djelotvoran narodni lijek je kompot od šljiva. Skuhajte kompot i pijte njegov sok nekoliko puta na dan.

Nije naodmet spomenuti i mlaku vodu koja je bila primarno tradicionalno rješenje kod ovog problema. Dovoljno je svako jutro natašte popiti jednu čašu mlake vode.

Osim obične vode preporučljivi su čajevi poput zelenog i crnog, čaja od komorača, đumbira, metvice, čička, maslačka i kadulje.

Ispijanje šalice toplog domaćeg kravljeg mlijeka kao i rižinog ili bademovog mlijeka, navečer prije spavanja, doprinijet će normalizaciji stolice. Mlijeko možete obogatiti medom i đumbirom.

Jeste li već kušali psyllium ljuskice? Ako niste, a patite od problema zatvora, svakako ih uvrstite u prehranu. Ova niskokalorična namirnica prepuna je topivih vlakana koja pomažu u regulaciji probave i pražnjenju crijeva.

9. Infekcije mokraćnog sustava

Infekcije mokraćnog sustava: bubrega, mokraćnih kanala i mokraćnog mjehura ubrajaju se u najčešće infekcije, osobito kod žena. Uzrokuju ih bakterije, od kojih je najučestalija Escherichia coli. Simptomi infekcije uključuju učestalo i otežano mokrenje, bol i pečenje prilikom mokrenja, krv u mokraći, tamnu i mutnu mokraću neugodnog mirisa, bol u leđima, povišenu temperaturu. Prije svega, važno je napomenuti da je u slučaju urinarnih infekcija nužno povećati unos tekućine kako bi se pospješilo ispiranje mokraćnog sustava, a time i smanjila koncentracija bakterija.

Od čajeva najbolji saveznici će vam biti uvin čaj, čaj ili sok brusnice te čaj od đumbira koji uspješno ublažava upalu i bol.

I čaj od peršina je na glasu kao djelotvorno prirodno sredstvo za suzbijanje uroloških infekcija. U 2,5 dcl prokuhane vode dodajte dvije čajne žlice peršina, poklopite i ostavite da odstoji 5 do 10 minuta. Procijedite i pijte u malim gutljajima.

Krastavac, lubenica, jagoda, zelena salata, rajčica, paprika i celer samo su neke od namirnice koje u sebi sadrže velike količine vode te će njihov unos pridonijeti ispiranju bakterija.

Vitamin C je snažno oružje u borbi protiv bakterija. Primjerice, jednostavan napitak od limuna pospješit će eliminaciju bakterija. 1 jušnu žlicu limuna dodajte u 2 dcl tople vode.

Hren se zahvaljujući svojim antibakterijskim svojstvima ubraja u skupinu namirnica nezaobilaznih u liječenju urinarnih infekcija. Može se konzumirati svježe iscijeđen sok od hrena razblažen u čaši vode. Odlična kombinacija je i hren s dodatkom sjemenki gorušice. 1 čajnu žlicu naribanog hrena i istu količinu zdrobljenih sjemenki gorušice prelijte s 3 dcl vruće vode, poklopite i ostavite da odstoji desetak minuta. Procijedite i pijte u malim gutljajima.

10. Depresija

Depresija je poremećaj raspoloženja koji se manifestira kao osjećaj potištenosti, tuge i bezvoljnosti. Biljke koje će u obliku čajeva na prirodan način i bez štetnih nuspojava otkloniti simptome depresije su:

  • gospina trava
  • lavanda
  • matičnjak
  • korijen sladića
  • kantarion
  • majčina dušica
  • noćurak
  • valerijana
  • kamilica

Jasmin je opće poznat prirodni antidepresiv i neizostavan dio aromaterapije. Udisanje njegovog mirisa znanstveno dokazano ublažava stres, pesimizam, bezvoljnost i tjeskobu.

U tu svrhu eterično ulje jasmina možete koristiti tako da:

  • udišete njegove arome nakon što ste kapnuli kapljicu ulja na tkaninu
  • dodate dvije kapljice ulja u posudu s toplom vodom i inhaliraje nekoliko minuta
  • topla kupka s desetak kapi ulja imat će blagotvorno i umirujuće djelovanje za cijeli organizam
  • dodajte ga u aroma lampu i osigurajte si dan bez tuge, nervoze i negativnog raspoloženja

Osim eteričnog ulja jasmina antidepresivne učinke imaju i eterično ulje lavande, cedrovine, bergamota, kadulje, limunske trave, gorke naranče, crvene mandarine, matičnjaka i grejpa.

Pasiflora je znanstveno dokazana kao snažno prirodno sredstvo za smirenje i ublažavanje depresije, stresa, nervoze, nemira, tjeskobe i nesanice.

Odlučite li se za ovu biljku pomoći vam može tinktura pasiflore. Ukapajte po 20 kapi tinkture u 1 dcl vode, i konzumirajte 3 puta dnevno.

U eliminaciji depresije pomoći će vam i vježbe disanja za opuštanje, fizička aktivnost, pozitivan stav, zdrava prehrana te dovoljne količine sna.

 

Izvor: alternativa-za-vas.com